top of page

Bu bizim hikayemiz

 

Deviant Vintage, ikinci el mobilya ve küçük objelerden ve plaklardan oluşan ürünleriyle kendine özgü bir mağaza.

Geride bıraktığımız 20. Yüzyılın seçkin dizayn ve özel tasarımlı ürünlerini günlük yaşamımıza yeniden kazandırmayı amaçlıyoruz. O yüzden seçtiğimiz ürünler, vitrine konulacak süs esyası özelliğinden öte gündelik ihtiyacımızı karşılamaya yönelik. Bu yönden antikacılardan farklı bir yerde duruyoruz. Dükkandaki ürünler ağırlıkla 60'lı, 70'li yıllardan.

Özellikle 60'lı yıllar müzikte olduğu gibi dizayn konusunda da yerleşik bilinen kalıpların kırıldığı, coşkulu ve zengin bir dönemdi. Bugün dizayn konusunda yaşanan belli anlamdaki kısırlığın da etkisiyle olacak tüm dünyada 60'lı yıların estetik ve dizaynına yönelik yoğun bir ilgi yaşanıyor. Bu yalnızca mobilya alanıyla da sınırlı değil. Dediğim gibi müzik ve sinemadan fotoğraf, felsefe ve mimariye, hatta tekstile kadar hemen tüm estetik alanları kapsayan bir geri dönüş. 

 

Dükkanda satışta olan ürünlerin içinde Plaklarin tabi ki çok özel bir yeri var. O herkesin tanıdığı büyük Rock ve Psychedelic Gruplar ne tesadüftür ki yine 60'lı yıllarda ilk kez dinleyicilerin karşısına çıkıyor. Bunlarin içinde, Beatles, Rolling Stones, Doors ve Pink Floyd gibi müzikle ilgisi olan olmayan herkesin tanıdığı büyük grupların yanında, Jefferson Airplane, 13th Floor Elevators, Brainticket, Cream, Ultimate Spinach, Velvet Underground, Amon Düül, Mcchurch Soudroom gibi yalnizca özel ilgi alanına giren müzikseverlerin tanıdığı yüzlerce grup var.

60'lı, 70'li yıllara yönelik bu anlamda nostaljik bir eskiye özlemden çok, estetik ve müziğin bugüne uzantısı anlamında canlı ve ileriye dönük bir tutku anlamı taşıyor. Belki de günümüzün yüzeyselliğine karşı kendimizi koruma duygusuyla elimizden düşürmediğimiz bir kalkan.

Deviant Vintage'da satışta olan Plakların ortak bir özelliği var. Hiçbiri günümüz baskısı değil. Albümlerin çoğu dinleyicilerinin karşısına çıktıkları o yılların tarihini taşıyor. İçlerinde 2. 3. baskısını yapmış plaklar az değil, ama çogunlukla o yıllarda yapılan artı baskılar bunlar. Bazı grupların ilk baskılarını bulmak, yolda yürürken ayağınızın değerli bir madene takılması gibi birşey artık. Örneğin Beatles'ın Beyaz diye bilinen albümünün ilk baskılarından biri, seri no'su 5 idi sanırım, 11 bin Paunda alıcı buldu.

Bizdeki Plakların hepsi çok pimpirikli birinin, ismi lazım değil, kılı kırk yararak bir araya getirdiği Arşivlik örnekler. Gözü kapalı alabileceğiniz Albümler yani. Bugün hala Plak dinlemek kadar inatçı (zevkli) insanların Plak keyfini iyi tutmak amacımız, bu anlamda kimseyi üzmeden buraya kadar gelmeyi başardık. Ara sıra bizim canımızı sıkıp plaklarımızı çalanlar, ellerindeki kötü plakları bizden almışlar da, kötü çıkmış gibi geri gönderenler oldu ama sayıları katlanılacak bir düzeyde kaldı,

neyse ki.

Deviant Vintage

 

Büklüm Sok. No:45/1 Kavaklıdere Ankara

(Büklüm-Kennedy Köşesi)

 

www.deviant-vintage.com

 

Tel: 0532 770 23 97

 

Bize yazın

Mesajiniz başarıyla iletildi. Teşekkürler!

bottom of page